LOADING

Type to search

História Region Život

Podujatie 1000 MIL ČESKOSLOVENSKÝCH dnes aj v Pezinku

redaktor tvpk 14 augusta 2020

Od 12. do 15. augusta sa koná jeden z najprestížnejších a najväčších závodov historických vozidiel v Európe – 1000 MIL ČESKOSLOVENSKÝCH. V piatok 14. augusta prejde 115 vzácnych vozidiel československej (Tatra, Praga, Aero, Wikov) i svetovej produkcie (Bugatti, Alfa Romeo, BMW, Talbot ) aj naším mestom.

Preteky sa konali v rokoch 1933 – 1935 na cestách medzi Prahou a Bratislavou. Pod patronátom prvého československého prezidenta Tomáša G. Masaryka sa stali okamžite legendou. O putovný pohár venovaný prezidentom sa pretekalo za plnej premávky na trase dlhej 1 600 km (takmer 1 000 míľ): Praha – Kolín – Nemecký (teraz Havlíčkův) Brod – Jihlava – Velké Meziříčí – Brno – Břeclav – Bratislava. Trasa z Prahy do Bratislavy a späť sa išla dvakrát bez prerušenia . Už vtedy padali výkony hodné obdivu aj dnes. O vysokej športovej úrovni dodnes svedčia úctyhodné rýchlostné priemery víťazov, keď v roku 1934 zvíťazil Jindřich Knapp na trase 1 600 km s priemernou rýchlosťou 103,4 km, čo je aj dnes výborný výkon. V roku 2013 sa preteky opäť vrátili na cesty a ustavične naberajú na mene a prestíži.

Tento rok sú preteky venované 125. výročiu automobilky ŠKODA. Prvý deň odštartuje podľa vzoru dejín z centra Prahy z Opletalovej ulice do Bratislavy na Hviezdoslavovo námestie. Druhý deň pretekov je venovaný slovenskej časti, kde bude trasa kopírovať nemenej známe preteky 500 km SLOVENSKÝCH. V záverečnej fáze sa posádky z Česka, Slovenska a krajín Európy vrátia späť do Prahy. Súčasťou podujatia je aj výstava 105 historických áut značiek ako Bugatti, Mercedes, Škoda, Praga, Tatra či Alfa Romeo.

Trasa podujatia pôjde v piatok 14. augusta 2020 aj cez mestá a obce Malokarpatského regiónu. Tu nájdete zoznam prejazdov. https://www.pezinok.sk/uploadfiles/File/subcontent/1000_mil_ceskoslovenskych_2020.pdf

Inzercia