LOADING

Type to search

Život

Nebojte sa pomôcť nevidiacim pri nakupovaní

redaktor tvpk 05 júna 2019

Stalo sa vám už, že ste v obchode stretli nevidiaceho alebo človeka so silnými okuliarmi, ktorý po predajni „čudne“ blúdil? Možno do niečoho narazil a vám napadlo, že asi dobre nevidí… Máte dve možnosti – nechať to tak a dúfať, že si ho personál všimne, alebo pomôcť. Bránil vám vykročiť k danému človeku strach, pretože ste nevedeli, čo urobiť? Nie je to také zložité…

Krok za krokom
Ak si všimnete, že do obchodu vošiel nevidiaci (má bielu palicu, môže/nemusí mať tmavé okuliare, príp. ho sprevádza vodiaci pes) alebo slabozraký, neostýchajte sa ho osloviť. Podíďte k nemu, oslovte ho a zľahka sa ho dotknite rukou. Ponúknite mu lakeť na sprevádzanie, pokojne to môžete komentovať: „Dobrý deň, ja tu tiež nakupujem, ale ak máte záujem, rád vám pomôžem a môžeme nakupovať spolu. Nech sa páči, chyťte sa ma za lakeť.“

Choďte krok pred nevidiacim. Takto vás vie bez problémov nasledovať. Vy nevidiaceho za ruku neťahajte. Nie je malé dieťa a navyše tým, že sa vás drží, dokáže „vycítiť“ aj to, že chcete meniť smer chôdze.

Ak je pred vami prekážka, jednoducho ju opíšte – napríklad: „Pred nami je debnička, musíme ju obísť.“ Alebo dotyčného poproste, aby chvíľu počkal, že ju presuniete.

V prípade, že má nevidiaci vodiaceho psa, dbajte na to, aby bolo po pravej strane dosť miesta aj pre neho.

Pri nakupovaní
Opýtajte sa, či hľadá niečo konkrétne (možno má presnú predstavu) alebo popisujte, kde sa nachádzate a čo vidíte: „Sme práve pri pečive, majú niekoľko druhov chleba…“ Môžete tiež vymenovať, čo je v akcii alebo čo sa vám z tovaru pozdáva či naopak: „Viete čo, šalát je už trochu zvädnutý, ale rukola vyzerá čerstvo!“

Pokiaľ nevidiaci povie len všeobecne, že by chcel jogurt, pomenujte mu, aké druhy či značky majú na výber. Ak sa nevie rozhodnúť, skúste sa pozrieť na obal a prečítajte mu zloženie.

Pokiaľ niečo nie je tam, kde ste zvyknutí, pokojne to povedzte. „Hm, tu mala byť drogéria, ale nie je. Musíme ju pohľadať. Ale sú tu konzervy, nepotrebujete niečo?“ Svoju predstavu danému človeku nevnucujte, ani vám by sa to asi nepáčilo, no ak máte s určitým produktom pozitívnu skúsenosť, povedzte ju. Rozhodnutie kúpiť či nekúpiť je už len na ňom.

Pomôcť môžete nevidiacemu aj pri platení
Odveďte ho k pokladni a pomôžte mu pri vykladaní tovaru na pás. Platbu v hotovosti či kartou už nechajte na pokladníka a zákazníka. Nápomocní však môžete byť pri nakladaní tovaru do tašky či odprevadení pred predajňu. Tam už si nevidiaci opäť poradí.

Čo ak nevidiaci vašu pomoc odmietne?
Nič sa nedeje, určite to však neberte štýlom, tak nabudúce sa na to „vykašlem“. Niektorí slabozrakí si vedia poradiť v orientácii v obchode, ale možno vašu pomoc ocenia pri čítaní zloženia tovaru, pri jeho odvážení alebo, ak sú bezradní, pretože v predajni premiestnili jednotlivé produkty a nevedia ich nájsť na zvyčajnom mieste.

Predsa máte pocit, že neviete, čo v určitej situácii urobiť? Niekedy stačí použiť vlastnú intuíciu, takt a ústa – jednoducho sa opýtajte, čo alebo ako máte urobiť. Nevidiaci vám to bez problémov povie a nasmeruje vás tak, aby to bolo preňho prospešné a komfortné.

Viete, že…?
Na Slovensku je len jedna spoločnosť, ktorej reťazec špeciálne školí personál, aby vedel byť nápomocný pri nakupovaní nevidiacim a slabozrakým klientom.

Inzercia