LOADING

Type to search

Kultúra Výstava

Výstava Depozitárium v Malokarpatskom múzeu

redaktor tvpk 24 mája 2023

Malokarpatské múzeu v Pezinku vás pozýva na výstavu Depozitáriumvýstava bábok z Bratislavského bábkového divadla, ktorú si budete môcť v múzeu v Pezinku pozrieť od 1. júna do 24. septembra 2023.

Bábky vykukli zo skladov Bratislavského bábkového divadla a my sme ich s kurátorkou výstavy, scénografkou Martinou Fintorovou privítali v našich priestoroch Malokarpatského múzea v Pezinku. Malí a veľkí návštevníci majú možnosť objavovať, skúmať a odkrývať, čo je bábkové divadlo, aké profesie sa podieľajú na príprave bábkových divadelných hier, ako sa rodia-robia bábky a koľko času je potrebného na ich prenesenie z fantázie do reálneho sveta. „Prezentované bábky sú výberom z desiatich inscenácií, ktoré sú prierezom tvorby nášho divadla počas divadelných sezón v rokoch 1995 až 2018,“ hovorí scénografka Martina Fintorová z umeleckých dielní divadla, ktorá pripravila koncept a priestorové riešenie výstavy. „Výstava približuje divadelný svet bábok, ktoré vznikali počas mnohých spoluprác s celou radou režisérskych osobností a scénických výtvarníkov.”Návštevníci tak uvidia bábky z inscenácií ako Začarované gajdy, Kvak a Čľup, Príšerka Charlie, Snehová kráľovná, Soľ nad zlato alebo Myška nie je líška či Púpavienka. Tie sú výsledkami prác výtvarníkov a scénografov ako sú Hana Cigánová, Eva Farkašová, Von Dubravay, Barbora Rajčanová, Naďa Salbotová, Martina Fintorová a ďalších. „Depozit je skladom bábok a rekvizít, všetko pekne uložené v lodných kufroch a visiace na stojanoch. Tu oddychujú bábky, ktoré už skončili svoj divadelný život na javisku, preto vykukli z nášho skladu a prišli vás potešiť. DEPOZITÁRIUM je jedinečná príležitosť zažiť divadelné bábky na vlastné oči, naživo a zblízka.“


Vernisáž výstavy sa uskutoční 1. júna o 17:00 v Malokarpatskom múzeu v Pezinku. Počas vernisáže bude autorka výstavy Martin Fintorová z Bratislavského bábkového divadla sprevádzať návštevníkov a rada vám porozpráva o bábkach aj to, čo ste možno netušili.

Inzercia