LOADING

Type to search

Festival Film Kultúra

Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm 2023 už vo štvrtok 19. októbra v Pezinku

redaktor tvpk 17 októbra 2023

Filmový festival EKOTOPFILM – ENVIROFILM 2023 príde vo štvrtok 19. októbra aj do Pezinka a prinesie tie najlepšie dokumentárne filmy z celého sveta. Od 8.30 h bude festival určený pre školy a od 16.00 h pre širokú verejnosť. Zoberte so sebou rodinu a priateľov. Vstup je ZADARMO.

PROGRAM:

  • 16:00 – 16:30 Blok animovaných filmov pre deti (SK dabing)
  • 16:30 – 17:00 Motýle Slovenska – mestá a záhrady (29′) (SK) – toto je posledný – štvrtý film zo série Motýle Slovenska. Predstavíme vám druhy motýľov a nočných motýľov, ktoré žijú v našich mestách a záhradách. Väčšina druhov bojuje s rastúcou populáciou ľudí.
  • 17:00 – 17:50 Čarovné momentky z prírody (50′) – slovenské titulky – pozrite si prírodu novými očami! Jedinečné správanie zvierat, brilantné super spomalené zábery a úžasné časozberné zábery nám umožnia ponoriť sa do neznámeho sveta, kde je každý okamih pastvou pre zmysly. Príroda je plná prekvapení, ktoré však príliš často unikajú nášmu vnímaniu. Úžasné správanie zvierat sa často odohráva v skrytosti a prebieha tak rýchlo, že ho sotva dokážeme postrehnúť. Film Christiana Baumeistera odhaľuje to, čo zostáva ľudskému oku skryté. Najmodernejšia kamerová technológia, pôsobivé super spomalené zábery a úžasné časozberné zábery až čarovne zachytávajú zubáče, zajace poľné, netopiere a iné živočíchy v mimoriadnych okamihoch. Pastva pre zmysly a nezabudnuteľný filmový zážitok pre celú rodinu.
  • 18:00 – 18:55 IDJANGA – Gorilí prales (52′) – slovenský dabing –celovečerný dokumentárny film z ekvádorského dažďového pralesa, kde českí aktivisti a výskumníci v spolupráci s miestnou komunitou hľadajú spôsob, ako nielen zachovať dažďový prales a zabrániť jeho odlesňovaniu, ale aj prispieť k udržaniu a komplexnejšiemu rozvoju našej západnej spoločnosti pomocou nových poznatkov získaných z miestnych kultúr a rastlín. V súčasnosti na celom svete rastie počet združení a organizácií, ktoré sa zaoberajú ochranou pralesov a otázkami životného prostredia vo všeobecnosti. Iniciatíva sa vždy začína u jednotlivcov, ktorí nemajú za sebou médiá, organizácie, združenia ani finančnú podporu. Ich hnacím motorom je cieľ. A práve títo ľudia dávajú veci do pohybu a inšpirujú svoje okolie k ďalším krokom a aktivitám na celom svete. Neziskové organizácie Bosque Medicinal a ForestInk našli svoj domov a cieľ v Amazónii. Vo filme pochopíme funkciu dažďového pralesa, jeho prepojenie s ostatnými aspektmi globálnej klímy a jeho fungovanie.
  • 19:00 – 19:45 KORENE – ZÁZRAK POD ZEMOU (44′) korene tvoria viac ako polovicu hmotnosti rastliny, a pritom sú väčšinou neviditeľné. Ich zvláštne schopnosti môžu nám ľuďom pomôcť vyrovnať sa s problémami klimatických zmien a ochrany životného prostredia. Práve táto neviditeľná časť rastliny má potenciál pomôcť nám vyriešiť niektoré z najnaliehavejších problémov súčasnosti: zabezpečiť potraviny pre rastúcu svetovú populáciu, zastaviť klimatické zmeny a získavať dôležité zdroje z pôdy, ako sú vzácne zeminy a to spôsobom, ktorý je šetrný k životnému prostrediu.
  • 20:00 – 20:02 BREARTH – Posledný nádych človeka na zemi – evolučná cesta kontaminovanou ľudskou dystopiou plnou plastového odpadu, ktorý vás dusí. Budúcnosť je prítomnosť. Zem umiera. Ľudská bytosť sa rozkladá a recykluje, materiál podliehajúci skaze až do súčasnosti… Experimentálny animovaný film vytvorený pomocou vizuálov generovaných umelou inteligenciou, ktorý vám vyrazí dych.
  • 20:00 – 21:05 Život Mohéli (65′) – slovenský dabing – dokumentárny film o ľuďoch a ich spolužití s prírodou. Príbeh o komorskom ostrove Mohéli vo východnej Afrike. Cesta suchozemskými a morskými ekosystémami tohto neznámeho ostrova, na ktorej sa stretávame s miestnymi obyvateľmi, skúmame ich vzťah k okolitej prírode a odhaľujeme životne dôležité problémy, ktorým čelia. Od straty vody, znečistenia, odlesňovania až po nadmerný rybolov. Problémy, ktoré musia tieto komunity riešiť, sú vážne, existujú však riešenia, pomocou ktorých môžu obnoviť rovnováhu. Vďaka kombinácii znalostí miestnych obyvateľov a výskumu francúzskych vedcov sa diskutuje o nových spôsoboch, ako pomôcť obnoviť a zachovať miestne morské ekosystémy a zároveň udržať miestne komunity.

Inzercia