LOADING

Type to search

Beseda Festival Kultúra Literatúra

FELIBER POETRY – 5. ročník festivalu poézie v Pezinku a Modre 23. a 24. jún 2023

redaktor tvpk 02 júna 2023

Medzinárodný Festival poézie FELIBER POETRY 2023 sa bude konať 23. a 24. júna 2023. Mestá Pezinok a Modra budú po piatykrát žiť dva dni poéziou! 

Nápad zorganizovať festival poézie vznikol v Malokarpatskej knižnici v Pezinku, jeho obsah však reflektuje umelecké zázemie Pezinka a Modry, ich históriu, tradície i génia loci. Pozývame Vás na slávnostné otvorenie festivalu, ktoré sa bude konať na Schaubmarovom mlyne (SNG) na Cajlanskej 255 v Pezinku v piatok 23. 6. 2023 o 17.00 hod. Michal Habaj (1974) je básnik a literárny historik. Aktuálne má na svojom konte knihu komentovanú antológiu DAV Próza slovenskej ľavicovej avantgardy, ktorá  obsahuje prozaickú tvorbu členov hnutia DAV z rokov 1922 až 1926. O knižke, ale aj o svojej tvorbe sa s ním porozpráva režisér a dvorný moderátor festivalu Patrik Lančarič. Texty DAV aj Michala Habaja prednesie vynikajúci slovenský herec Gregor Hološka. Festival otvoríme ako inak čašou vína, spustíme starodávny Schaubmarov mlyn a za jeho klepotu zaznie jedinečná báseň Michala Habaja, napísaná pre náš festival. 

Petr Borkovec je básnickou stálicou a každoročným hosťom nášho festivalu. Tentokrát prichádza aj ako “pražský básnik, lebo Praha patrí k tým svetovým metropoliam, ktoré majú svojho mestského básnika. “Poezie, není popelka”, hovorí Petr Borkovec a má pravdu. Tentokrát sa predstaví v celkom netradičnej úlohe – moderátora. A rozprávať sa, ako inak o poézii sa bude s mladým básnikom Michalom Tallom. 

Vladimír Merta je český pesničkár, publicista, spisovateľ, fotograf, architekt a filmový režisér. Na festival Feliber poetry sme ho pozvali ako čestného hosťa a vynikajúceho textára a básnika. Tentokrát nebude len spievať. Radi by sme predstavili osobitého a uznávaného spievajúceho básnika ako jedinečného tvorcu a poskytli návštevníkom festivalu aj pôsobivé lyrické svedectvo o jeho životě, názoroch a občianských postojoch v uplynulých rokoch. 

Podujatie bude sprevádzať workshop určený mladým recitátorom a ich pedagógom. Od pedagogičky Zuzany Polonskej (ZUŠ Modra) sa dozviete ako si vybrať báseň, o čom by mala byť a ako s ňou naložiť a zarecitovať ju. 

V sobotu 24. 6. 2023 v SNM – Múzeum Ľudovíta Štúra – Múzeum keramickej plastiky v Modre na Kukučínovej 15 zažijete festivalový deň naplnený čítaním a interpretáciou poézie, diskusiami a ďalšími druhmi umenia. Festival tentokrát bude hostiť vydavateľov a autorov z vydavateľstiev Modrý Peter a Skalná ruža. Vystúpia vynikajúci slovenskí básnici Erik Jakub Groch, Juraj Kuniak – Rudolf Jurolek, Peter Milčák, Marián Milčák, poetky Anna Ondrejková, Dana Podracká a Michal Tallo, ktorý pre zmenu vyspovedá Petra Borkovca. S básnikmi sa budú zhovárať Zuzana Golianová a Miroslava Vallová. 

Aurum kvartet je jediné a zároveň aj jedinečné klarinetové kvarteto zo Slovenska v zložení Albín Blaho, Šimon Štímel, Martina Lišková a Jozef Eliáš. Počas festivalu si vypočujeme známe a obľúbené hity klasickej hudby v ich podaní. 

Hlavný organizátor: Malokarpatská knižnica v Pezinku 
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.Partneri festivalu: Bratislavský samosprávny kraj / Mesto Pezinok /
Mesto Modra / Múzeum Ľ. Štúra Modra / Literárny klub / Slovenská národná galéria / ARTFORUM Pezinok / OZ Homoliber/rádio Devín

Inzercia