LOADING

Type to search

Ekológia Odpadové hospodarstvo Život

Najbližší zber veľkorozmerného elektroodpadu priamo z domu bude v Pezinku v sobotu 7. augusta

redaktor tvpk 03 augusta 2021

Pokiaľ máte doma staré a nepotrebné elektrospotrebiče, môžete sa ich opäť zbaviť z pohodlia domova. Stačí, keď sa minimálne dva dni pred termínom zberu objednáte cez www.zberelektroodpadu.sk. Mesto Pezinok poskytuje túto službu svojím obyvateľom od decembra minulého roka. Vďaka zberu sa už podarilo vyzbierať viac ako 8 ton elektroodpadu, ktorý by inak skončil na skládke.

Veľké a ťažké spotrebiče, najmä zo skupiny tzv. bielej techniky vám odvezú v sobotu 7. augusta v čase o 8.00 do 12.00 h. Tieto spotrebiče majú ľudia často problém zaviezť na zberný dvor, pretože sú ťažké a do bežného osobného auta sa ani nezmestia. Pezinčania sa tak budú môcť pohodlne, ekologicky a zadarmo zbaviť napríklad chladničiek, mrazničiek, umývačiek riadu, práčok, sušičiek, sporákov, rúr, ale aj  varných dosiek, mobilných klimatizácií, radiátorov, ohrievačov, či vysávačov. Ak nahlásia do zberu aspoň jeden väčší spotrebič, spolu s ním mu odvezú aj iné menšie spotrebiče.  


 

Proces zberu elektroodpadu

Spotrebiče je potrebné pred ich odovzdaním do zberu očistiť, vyliať vodu z filtra práčky alebo odmraziť mrazničku. V deň zberu ich vyložte do vchodu bytovky alebo za bránu domu. Prepravcovia vám zatelefonujú alebo zazvonia na  zvonček. Následne spotrebiče naložia a odvezú na ekologickú recykláciu. Túto službu bezplatného zberu elektroodpadu poskytuje Pezinok spolu so zmluvným partnerom  ENVIDOM-om, teda  Združením výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu.  „Je dôležité, aby obyvatelia spotrebiče nevykladali na ulicu. Mohli by sa k nim  dostať nelegálni zberači, ktorí ich nezrecyklujú. Namiesto toho ich rozoberú na hodnotné súčiastky a zvyšok rozobraného spotrebiča porozhadzujú po okolí, čím vytvoria čierne skládky,“ vysvetľuje Jana Nahálková, PR manažérka ENVIDOMU.
 

Čo sa nezbiera?

Nezbierajú sa televízory a počítačové monitory. Pre ekologickú likvidáciu ich môžete odniesť na zberný dvor. Tam prijímajú počas celého roka všetok elektroodpad. Výhodným spôsobom, ako sa ekologicky zbaviť nepotrebného spotrebiča, je hneď pri kúpe nového využiť službu spätného zberu cez predajne elektrospotrebičov.


V Pezinku bude bezplatný zber elektroodopadu pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Drobné elektrospotrebiče môžu Pezinčania  vyhodiť  do červeno-bielych zberných nádob.

Inzercia