LOADING

Type to search

Hudba Kultúra

Benefičný koncert Cesty k sebe

redaktor tvpk 07 februára 2020

V nedeľné popoludnie 9. februára 2020 o 16.00 hod. sa v kláštornom kostole v Pezinku uskutoční XIX. ročník benefičných koncertov pre deti s psychickými poruchami.

 

 

 

Benefičný koncert Cesty k sebe dlhodobo patrí medzi najvýraznejšie aktivity pezinského chrámového zboru Ad Una Corda. Umelecké teleso sa snaží prostredníctvom koncertu poukázať na ochorenia detí, ktoré síce nie sú viditeľné okom, avšak sú rovnako závažné ako poruchy telesné. Zároveň majú Cesty k sebe aj umelecké ambície, a to sprístupňovať verejnosti v meste, kde nesídli žiadne profesionálne hudobné teleso, vždy nové vokálno-inštrumentálne diela.

 

 

 

Na úvod zaznie slávna Symfónia č. 1 C dur op. 21 Ludwiga van Beethovena, ktorá v Pezinku ešte nikdy nebola uvedená. Uvedením Beethovenovho symfonického diela zohľadňuje dramaturgia koncertu veľké výročie Beethovena v roku 2020 – 250. rokov narodenia skladateľa. Na koncerte zaznie aj Omša D dur nemeckého skladateľa Otta Nicolaia, ktorého preslávila najmä opera Veselé paničky windsorské. Jeho jediná zachovaná omša plná lyrickej atraktívnosti v speváckych partoch a slávnostného charakteru je napísaná pre sólistické kvarteto, 4-hlasný miešaný zbor a orchester. Sólové party prednesú členovia zboru Ad Una Corda. Záver koncertu bude patriť veľkolepému Te Deum č. 2 Josepha Haydna pre zbor a orchester, ktoré autor dedikoval cisárovnej Márii Terézii.

 

 

 

Pezinský chrámový zbor Ad Una Corda a známy slovenský orchester Cappella Istropolitana uvedú diela v naštudovaní a pod taktovkou zbormajstra zboru Ad Una Corda a dirigenta Mariána Šipoša.

 

 

 

Cesty k sebe si kladú za cieľ približovať ľudí na ceste k vzájomnému poznaniu a porozumeniu. Už po tretíkrát sa bude konať sprievodné podujatie – výstava diel detských pacientov kliniky, prostredníctvom ktorej bude môcť verejnosť nazrieť do sveta detí s psychickými poruchami. Výstava sa uskutoční 1. – 14. 2. 2020 v galérii Pezinského kultúrneho centra.

 

 

 

Tento ročník prináša aj možnosť bližšie spoznať trápenia mladých ľudí, ktorých sužujú  poruchy prijímania potravy, a to vďaka filmu Keď život prestane chutiť (SR, 2019). Môžete ho vidieť v utorok 4. februára 2020 o 19.00 hod. v Pezinskom kultúrnom centre. Po filme sa uskutoční beseda, na ktorej sa môžete zhovárať s jednou z predstaviteliek Valentínou Sedilekovou.

 

 

 

Počas existencie projektu Cesty k sebe sa prostredníctvom benefície a ďalších finančných darov podarilo vyzbierať viac ako 45-tisíc eur, ktoré putovali deťom na Kliniku detskej psychiatrie Národného ústavu detských chorôb v Bratislave.

 

 

Dátum:   09. 02. 2020, 16:00 h
Miesto:   Chrám Najsvätejšej Trojice (kláštorný kostol)
Kontakt: Jana Lučeničová, Ad Una Corda; tel.: 0940 507 575, web: www.auc.sk, e-mail: adunacorda@gmail.com, web: www.auc.sk

Inzercia