utorok, 25.9.2018, 17:15 h

facebook facebookSeptembrové riadne rokovanie MsZ

RELÁCIA TÝŽDEŇ
premiéra 24. 9. 2018, 18.00 h


Vinobranie 2018

RELÁCIA TÝŽDEŇ
premiéra 24. 9. 2018, 18.00 h


11. stretnutie banských miest a obcí Slovenska

RELÁCIA TÝŽDEŇ
premiéra 24. 9. 2018, 18.00 h


Otvorenie výstavy Vinohrady, vinohrady...

RELÁCIA TÝŽDEŇ
premiéra 24. 9. 2018, 18.00 h

1
2
3
4

ŠTUDENTI OBCHODNEJ AKADÉMIE ZANECHALI STOPU

Sme študenti Obchodnej akadémie v Pezinku a tento článok je o tom, ako sa z nás stali mladí filantropi a o ceste k zrealizovaniu jedného veľkého projektu.

Štúdium na Obchodnej akadémii v Pezinku ponúka mnoho možností. My sme sa jednu z nich rozhodli využiť, založili sme si nadáciu a zrealizovali sme projekt obnovy a revitalizácie kruhového objazdu.

Ale pekne po poriadku....

Do tretieho ročníka sme vstupovali s rozhodnutím uprednostniť predmet cvičná firma pred predmetom kongresových služieb. Boli sme plní očakávaní, čo nám tento predmet prinesie. Rozhodli sme sa „neplávať s prúdom“ a zvoliť si namiesto s.r.očky alebo akciovky, niečo oveľa odvážnejšie. Nadácia bola jasnou voľbou, a tak vznikla prvá a jediná nadácia v rámci cvičných firiem na Slovensku. Pani profesorka Ing. Natália Kadárová, ktorá bola tvorcom vízie Komunitnej nadácie OAPK v spolupráci s reálnym partnerom REVIOU - Malokarpatskou komunitnou nadáciou v nás podnietila vlastnú iniciatívu. To sme ešte nevedeli, do čoho ideme...

Čakala nás tvorba organizačnej štruktúry, rôzne administratívne povinnosti spojené so zakladaním, ale hlavne voľba cieľov. Po predchádzajúcich skúsenostiach počas  účasti na dobrovoľníckych  projektoch Nadácie REVIA, sme sa rozhodli vytvoriť svoj „vlastný projekt“ a pustili sme sa do „Obnovy a revitalizácie kruhového objazdu v Pezinku“, neďaleko Obchodnej akadémie.

Našou ideou bolo urobiť niečo pre prostredie, v ktorom žijeme, použiť v praxi svoje teoretické vedomosti a zanechať po sebe stopu.

Prvé kroky viedli na Mestský úrad v Pezinku. Po prvej návšteve u viceprimátora nám vysvetlili všetky problémy súvisiace s realizáciou a nebolo ich málo. To  nás však neodradilo. Zúčastnili sme sa niekoľkých zasadnutí dopravnej komisie, Regionálnej správy ciest Bratislava, a.s. a Mesta Pezinok, na základe ktorých sme až po niekoľkých mesiacoch získali povolenie na realizáciu. Bolo potrebné doložiť množstvo dokumentov, ako aj predbežný projektový návrh, s ktorým nám dobrovoľne pomohol pán Ing. Peter Jakabovič. Popri vybavovaní potrebných zmlúv a dokumentov sme nezaháľali a snažili sa získať čo najviac finančných prostriedkov.

V spolupráci s Nadáciou REVIA, ktorá prevzala zodpovednosť finančného manažmentu projektu, sme založili nadačný fond „Mladí filantropi pri OA“.

Práve v tomto období banka Raiffeisen vyhlásila súťaž s názvom „Gesto pre mesto“ o grant vo výške 1 000 €, my sme sa neváhali ihneď zapojiť. S našim projektom sme tento grant vyhrali, za čo ďakujeme najmä všetkým Vám, ktorí ste nás podporili.

Nadácia REVIA počas našej pôsobnosti vyhlásila dve grantové kolá, v ktorých sa rozhodla našu myšlienku podporiť a tak sme si mohli na účet pripísať ďalších 600 €. 

Napriek tomu, že grantové príspevky boli štedré, nepostačovali na pokrytie nákladov na celkovú realizáciu. Rozhodli sme sa preto vytvoriť niekoľko zbierok, ktorými sme oslovili učiteľov, študentov a miestnych podnikateľov. Jednou z najúspešnejších finančných  zbierok boli Vianočné trhy 2017 v Pezinku, kde sa nám podarilo vyzbierať úctyhodných 350 €, za čo srdečne ďakujeme.

Od začiatku roka 2018  sme sústredili pozornosť na finalizáciu projektu. Z časových dôvodov prebral realizáciu po Ing. Jakabovičovi pán Ing. Peter Boledovič – majiteľ firmy FlorCo. Ten nám ochotne poskytol odborné poradenstvo a odporučil firmu JV Intersad, s. r. o., ktorá sa špecializuje na záhradnícko-sadovnícke služby. Tu sa veci začali hýbať dopredu. V spolupráci s pánom Ing. Valentom ml. a pani Píšovou z JV Intersad sme vytvorili nový návrh, prispôsobený rozpočtu, zohľadňujúci požiadavky mesta a dopravného inšpektorátu.

Po spracovaní nového návrhu sme oslovili pána župana Mgr. Juraja Drobu MA, MBA, z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov. Spoločne pod záštitou Nadácie  REVIA, našim  partnerom sme požiadali  o individuálnu dotáciu z BSK  vo výške 2 000 €. Dotáciu sa nám podarilo získať a tak sa mohli konečne začať práce na kruhovom objazde.

Dňa 16. 6. 2018 sa oficiálne začala realizácia projektu pripravením povrchu na výsadbu.

Dňa 20. 6. 2018 sa pokladala geotextília a vysádzali rastliny.

Dňa 23. 6. 2018 nasledovalo zavŕšenie projektu navezením štrku.

Mesto Pezinok následne ochotne prevzalo zodpovednosť za údržbu kruhového objazdu.

Tu sa naša „misia“ zdanlivo končí, ale my veríme, že podnietila ďalších žiakov a vôbec ľudí pracovať na svojom okolí. To, že sa to podarilo nám, napriek mnohým komplikáciám a prekážkam svedčí o tom, že sa to dá!!!  Veríme, že okrem stopy na životnom prostredí sme zanechali aj odkaz našim spolužiakom „nevzdávajte sa a choďte za svojimi cieľmi“.

Na záver by sme radi vyjadrili nesmiernu vďaku všetkým,  ktorí v nás verili a sprevádzali nás na tejto  nie vždy priamočiarej a jednoduchej ceste,  REVII - Malokarpatskej komunitnej nadácii pod vedením správkyne nadácie RNDr. Drahoslavy Finkovej,  firme JV Intersad, Raiffeisen banke, individuálnym sponzorom, všetkým, ktorí sa aktívne alebo pasívne (držaním palcov) podieľali na projekte. Osobitne patrí poďakovanie pani profesorke Ing. Natálii Kadárovej, pánovi riaditeľovi Obchodnej akadémie v Pezinku Ing. Danielovi Zochovi, p. zástupkyni  Ing. Dane Navarovej, bez pomoci ktorých by sme tento projekt len veľmi ťažko zrealizovali.

RADI PORADÍME

PROGRAM KINA PEZINOK

SRDCOVÍ REBELI utorok, 25.9.2018, 19:30 h | streda, 26.9.2018, 19:30 h
Nemecko 2017, český dabing, 104 min., MP-12
Lenny ako nezodpovedný flákač dostane na zodpovednosť pätnásťročného chlapca Davida s vážne chorým...
HELL FEST: PARK HRÔZY štvrtok, 27.9.2018, 19:30 h | piatok, 28.9.2018, 19:30 h
USA 2018, české titulky, 100 min., MP-15
Predstavte si, že v zábavnom parku hrôzy vojdete do strašidelného zámku a do lona vám spadne...
PIADINÔŽKA sobota, 29.9.2018, 17:00 h | nedeľa, 30.9.2018, 17:00 h
USA 2018, slovenský dabing, 96 min., MP
Animované dobrodružstvo pre všetky vekové kategórie obráti mýtus hore nohami, keď mladý šikovný...
PO ČOM MUŽI TÚŽIA sobota, 29.9.2018, 19:30 h | nedeľa, 30.9.2018, 19:30 h
ČR 2018, česká verzia, 95 min., MP
Karel ráno zistí, že následkom nočnej alkoholickej „jazdy“ a zásahom veštkyne Zoltany sa stal ženou...

TRH PRÁCE V OKRESE PEZINOK

Dan Brown
Harvardský ikonograf profesor Robert Langdon príde do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau, aby sa zúčastnil na odhalení objavu, ktorý „naveky zmení tvár vedy“.

Magdaléna Pirožeková
Ženy týrané svojím okolím aj najbližšou rodinou sa snažia skryť domáce násilie pred vonkajším svetom. Monika je jednou z nich. Raz si však povedala DOSŤ!

Steven Levy
Chcete pochopit, jaké tajemství stojí za úspěchem společnosti Google? Odpovědí je tato kniha známého amerického novináře a odborníka na informační technologie a kyperprostor.

Yuval Noah Harari
„Pred 100 000 rokmi obývalo Zem najmenej šesť ľudských druhov. Dnes je tu už len jeden. My. Homo sapiens.“ 
V knihe Sapiens: Stručná história ľudstva jej autor, nazývaný aj vizionársky historik...

Jaroslava Kuchtová
Piatak Maťo by bol najšťastnejší chlapec na svete, keby ho rodičia boli vzali so sebou na misiu do Afriky. Lenže oni ho nevzali! Nechali ho doma u starkej, a tak začína chodiť do novej školy.

Kamil Peteraj
Bol raz jeden hrad zo šľahačky, biely a sladký a bývala v ňom šľahačková princezná. Raz, keď dorástla, usporiadali na zámku oslavu, na ktorú prišli pytači z celého sveta.

Miro Jaroš
Milé deti, mám veľkú radosť, že ste také šikovné a že sme sa už veľa vecí spolu stihli naučiť. Ani tentoraz to nebude inak. V tejto knihe budeme spolu oslavovať narodeniny.

Jan Lebeda
Vo svojich nových dobrodružstvách sa škriatok Medovníček stará nielen o včeličky, ale pomáha každému, kto to potrebuje. Asistuje pri bežeckých pretekoch slimákov, vylieči včeličke krídelko

Výročie narodenia Jána Kalinčiaka
Spisovateľ, básnik, literárny kritik, folklorista, pedagóg.

* 10.08.1822 - Horné Záturčie, + 16.06.1871 - Martin

Výročie narodenia Viliama F. Šikulu
Spisovateľ, scenárista, autor libreta. Brat Vincenta Šikulu

* 17.08.1942 - Dubová, + 02.02.1995 - Bratislava

Výročie narodenia Emila Venkova
Sochár

* 22.08.1937 - Sofia (Bulharsko), + 09.06.2017 - Bratislava

Výročie narodenia Mórica Alstera
* 26.08.1827 - Modra, + 07.10.1894 - Bratislava

Osvetový pracovník, katolícky kňaz.

Výročie narodenia Františka Sandtnera
* 27.08.1917 - Pezinok, + 24.11.1980 - Bratislava

Publicista, redaktor.